O KIM/Aktualności: linia
Roman Paszke przerywa rejs     Data publikacji: 2013-02-01

W piątek 1 lutego 2012 Roman Paszke podjął trudną decyzję... po kilkudniowej walce uznał wyższość żywiołu i przyznał, że jest już na tyle wyczerpany, że nie jest wstanie dalej kontynuować tej nierównej walki. Patrząc na prognozę wiatru na najbliższe dni w okolicach Przylądka Horn, decyzja Romana Paszke wydaje się być jak najbardziej zrozumiała i słuszna. Ryzyko utraty zdrowia i uszkodzenia jachtu było bardzo duże.

Prognozy wskazują, że w okolicach Hornu wiać będzie 12 stopni w skali Beauforta (w porywach do 60kts).

Warto w tym miejscu dodać, że do tej pory Przylądek Horn pod wiatr opłynął tylko jeden katamaran (obsadzony pełną załogą). Był to katamaran GITANA 13.

obrazek


Pozostałe aktualności: linia
obrazekKpt. Roman Paszke ponownie na trasie     Data publikacji: 2013-01-08

7 stycznia 2013 roku o godzinie 18:14:07 UTC (20:14:07 czasu polskiego) Roman Paszke rozpoczął kolejną próbę pobicia rekordu dookoła świata.

 

obrazekRejs 50-lecia TRÓJKI - Kuba Strzyczkowski na Atlantyku zakończony sukcesem!     Data publikacji: 2013-01-03

9 grudnia 2012 r., tuż przed godziną 3 rano czasu polskiego, jacht Delphia Trójka z Kubą Strzyczkowskim zacumował w marinnie Pointe a Pitre na Gwadelupie.

Tym samym zakończył się  REJS KUBY przez Atlantyk – „Szlakiem Kolumba” w  520 rocznicę odkrycia Karaibów, dedykowany 50-tym urodzinom radiowej Trójki (PR SA III).

Cały REJS KUBY trwał nieco ponad 30 dni. Przepłynięta odległość to 3,600 mil morskich (6,700 km.).
K

obrazekHuragan Isaac dociera do wybrzeża Stanów Zjednoczonych     Data publikacji: 2012-08-29

28 sierpnia 2012, burza tropikalna Isaac osiągnęła stadium rozwoju huraganu pierwszej kategorii. Jest to pierwszy tak silny huragan docierający do wybrzeży Stanów Zjednoczonych w tym sezonie. Zgodnie z prognozą, huragan Isaac, uderzył w pierwsze zabudowania na lądzie w Lousianie i Mississippi w nocy z wtorku na środę. Zdjęcie zrobione przez satelitę Terra, w dniu 28.08.2012 o godz. 1630 UTC przedstawia huragan Isaac znajdujący się nad Zatoką Meksykańską.

obrazekUczestnicy Regat Poloneza 2012 zadowoleni z osłony meteorologicznej     Data publikacji: 2012-08-16

W ramach XIII Regat Poloneza odbywających się na trasie Świnoujście-Christianso-Świonujście portal PogodaDlaZeglarzy.pl (wraz z Krajowym Instytutem Meteorlogicznym) odpowiedzialny był za osłonę meteorologiczną i nawigacyjną uczestników regat.

obrazekKrajowy Instytut Meteorologii uruchomił nowy portal     Data publikacji: 2012-07-31

Profesjonalne prognozy pogody krótko i długoterminowe, najważniejsze parametry stanu atmosfery, ostrzeżenia pogodowe i wiele innych będzie dostępne dla wszystkich sympatyków żeglarstwa i miłośników sportów wodnych. 

obrazekWsparcie meteorologiczne podczas XIII Regat Polonez Cup     Data publikacji: 2012-07-23

Bałtyckie Regaty Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza to jedna z najstarszych imprez regatowych w Polsce. Początki sięgają 1973 roku...

obrazekOsłona meteorologiczna podczas regat Tall Ships’ Races     Data publikacji: 2012-07-23

Zespół Pogody dla Żeglarzy wraz z Krajowym Instytutem Meteorologii dostarcza aktualną prognozę pogody podczas rejsu...

obrazekKrajowy Instytut Meteorologii w TVP     Data publikacji: 2012-07-13

2 lipca w popołudniowym wydaniu Faktów TVP Wrocław wystąpili programiści z Krajowego Instytutu Meteorologii.

 

obrazekKomunikaty pogodowe w rejsie dookoła świata     Data publikacji: 2011-11-29

Zespół Krajowego Instytutu Meteorologii jest odpowiedzialny za przygotowanie prognoz i komunikatów meteorologicznych w próbie bicia rekordu w samotnym rejsie dookoła świata

obrazekAktualna pogoda dla Narodowego Centrum Żeglarstwa     Data publikacji: 2011-08-03

Narodowe Centrum Żeglarstwa z siedzibą w Gdańsku, ufając naszemu doświadczeniu, zwróciło się do nas z prośbą o dostarczanie aktualnej prognozy pogody na swoją stronę.

obrazekMistrzostwa Polski w klasie Star     Data publikacji: 2011-07-10

W dniach od 14 do 24 lipca 2011 w ramach XII edycji Gdynia Saling Days odbędą się kolejne Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasie Star.

Krajowy Instytut Meteorologii

Jest ośrodkiem badawczym zajmującym się przetwarzaniem i analizą danych pogodowych generowanych m.in. przez numeryczne modele prognostyczne. Głównym celem działania Instytutu jest dostarczanie mieszkańcom Polski (i innych regionów świata) możliwie jak najbardziej precyzyjnych i rzetelnych prognoz pogodowych.

Pracownikami Instytutu są osoby z wieloletnim doświadczeniem meteorologicznym oraz programistycznym. Unikatowe połączenie wiedzy meteorologicznej z zaawansowanymi technikami programistycznymi umożliwia nam dostarczanie niezawodnych i zaawansowanych usług meteorologicznych do szerokiego grona odbiorców (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych).

Wśród odbiorców naszych usług są między innymi ośrodki żeglarstwa w Polsce, służby i podmioty sektora publicznego, organizacje komercyjne, indywidualni żeglarze i podróżnicy. Nasi specjaliści opracowują aktualne prognozy oraz zapewniają wsparcie serwisu 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Ponadto, osobny zespół programistyczny, który odpowiedzialny jest za przygotowanie modeli prognostycznych, stale pracuje nad rozwijaniem własnych systemów oraz technik prognozowania.

Zbierane, przechowywane i przetwarzane przez nas dane meteorologiczne są gwarantem wysokiej precyzji i jakości prognoz zarówno tych krótko, jak i długoterminowych. Prognoza pogody jest aktualizowana w naszym serwisie na bieżąco oferując zawsze najświeższe i najbardziej wiarygodne informacje prognostyczne.

logo